Derbi ballkanas në Belek pa fitues

Beleku i Antalisë sot përplasi në një ndeshje kontrolluese kampionët e vjeshtës të Maqedonisë dhe Kroacisë, Shkëndijën e Dinamo Zagrebin. Dueli u karakterizua me lojë të bukur dhe barazim 0:0, ndërsa në bazë të shanseve dy ekipeve u takoi nga një gjysmëlojë.

Në një pjesë të parë shumë pozitive dhe me futboll të hapur, Shkëndija për një nuansë ishte rival më i mirë në terren si në aspekt të epërsisë së lehtë në posedimin e topit ashtu edhe për rastet për të shënuar. Deri sa Dinamo kansojet më serioze i pati me goditje nga distanca, kuqezinjtë u gjetën disa herë në mundësi ideale para portës së kroatëve. Ibraimi në minutën e 32-të provoi me një predhë të fortë, që u ndal me vështirësi nga portieri kroat, Zagorac. Gjashtë minuta më vonë Ibraimi me asist të bukur nxjer të vetmuar para portës Hasanin, mirëpo goditja e kapitenit bllokohet nga portieri kundërshtar, ndërsa në vazhdim tentimi i Alimit pastrohet para vijës fatale. Mundësinë e fundit para pauzës e kishte Ibraimi që doli i vetmuar, mirëpo goditja shkoi vetëm skaj portës.

Pjesa e dytë nisi me debutim të përforcimit të fundit të Shkëndijës, Visar Musliut. Në terren domini i takoi Dinamos, që në minutën e 52-të u kanos me anë të Sudanit, mirëpo shpëton me intervenim të bukur. Kroatët vazhduan të dominojnë edhe për disa minuta, kur me disa pritje të bukura u dallua Zahov që mbajti aktiv rezultatin e fillimit. Si kalonte koha dy trajnerët kryen më shumë zëvendësime, duke bërë që të ketë rënie të tempos së lojës. Shkëndija mundte të fitojë ndeshjen në minutën e fundit kur Hasanit asiston për Eminin, goditja me kokë e të cilit pastrohet nga vija fatale. Në fund ndeshja u mbyll pa gola, ndërsa me rezultatin në plan të dytë trajneri Osmani fitoi pasqyrë të qartë për nivelin momental të skuadrës që do të vijojë përgatitjet në Antalia deri më 4 shkurt. /Portalb.mk/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP