Oskar 2018: Si do të jetë protokolli i ri, për të evituar ngatërresën e vitit të kaluar

Nata e 89 e ndarjes së çmimeve Oskar që u zhvillua në vitin 2017 do të mbahet si një shembull i asaj që nuk duhet të ndodhë kurrë në momentin e dhënies së çmimit më të shumëpritur të mbrëmjes.

Ngatërrimi i ndarjes së çmimit për filmin më të mirë, dhënë La La land-it në vend të Moonlight-it, do të mbahet mend si një nga çastet më të turpshme në historinë e Hollivudit. Falë një gabimi në organizim, Warren Beatty dhe Faye Dunaway të ngarkuar për të shpallur fituesin lexuan një zarf të gabuar dhënë për fituesin e filmit muzikor. Kjo ishte hera e parë në historinë e ndarjes së çmimeve që solli edhe dorëzimin e gabuar të statujës.

Me objektivin që të mos ndodhë më një gjë e tillë është vendosur një moratorium për përdorimin e rrjeteve sociale për personat përgjegjës në momentin e dorëzimit të çmimit. Fotografitë si ato të bëra Emma Stone-it nga Brian Cullinan-i që ishte fajtori kryesor në ngatërrimin e zarfave nuk do të lejohen. “Qëllimi ynë do të jetë dhënia e çmimeve dhe e zarfave të duhur”, – u shpreh drejtori i PWC, Tim Ryan. Përfaqësuesit e PWC thanë se Cullinan nuk do të jetë pjesë e edicionit të 90-të, por as kolegia e tij Martha Ruiz.

Zëvendësuesit e tyre, të cilët nuk do të mund të mbajnë një telefon celular, do të shoqërohen nga një i tretë që do të ulet  në sallën e kontrollit së bashku me producentët e spektaklit. Të tre do të memorizojnë të gjithë fituesit e natës dhe gjithsecili prej tyre do të ketë setin e tij të zarfave.

Gjithashtu do të detyrohen të marrin pjesë në provat që do të zhvillohen para 4 marsit me qëllimin që të praktikohen dhe t’i paraprijnë një skenari më të keq të mundshëm. “Na u desh shumë kohë për të reaguar ndaj gabimit,” – tha Tim Ryan. – Por do të bëjmë prova për të gjitha  rezultatet e mundshme.”

Kur zarfi do t’i dorëzohet prezantuesit këtë vit, të gjithë përgjegjësit si dhe drejtori i skenës duhet të konfirmojnë se është dorëzuar zarfi i duhur. “Di se nuk kemi lënë asgjë pa e përfunduar, i detyrohemi shumë Akademisë. Puna jonë nuk do të mbyllet, derisa të ulet sipari, – shpreh Ryan.

– Të gjithë do të jenë të fokusuar për ndarjet e këtyre çmimeve, jo vetëm për akuzat e ngritura kundër kësaj industrie, por edhe për të parë nëse një gjë e ngjashme mund të ndodhë edhe këtë vit.” / Bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP