Ivanov e shkarkoi Zvërlevskin nga Komisioni për Falje

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, e ka shkarkuar ish kryeprokurorin shtetëror, Marko Zvërevski nga Komisioni për Falje. Në emër të tij, është emëruar Voisllav Gavrovski, i cili është prokuror në Prokurorinë Themelore Publike, njofton Portalb.mk.

Përveç ndërrimit të Zvërlevskit, nuk ka ndryshime tjera në komisionit i cili vendos për falje ose zvogëlim të dënimeve të burgosurve.

Kryetare e Komisionit është Vasillka Jurukoska, ndërkaq anëtarë janë Bllagordna Duliq, Bekir Iseni, Metodija Kanevçev, Lupka Arsenievska, Stojançe Ribarev, Numan Aruç, Dançe Ristova dhe tanimë i zgjedhuri Voisllav Gavrovskii.

Ndryshe, më 17 gusht të vitit të kaluar, Kuvendi i Maqedonisë e shkarkoi nga pozita e kryeprokurorit Marko Zvërlevskin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP