Atraksioni botëror “Fire of Anatolia” më 12 mars në Shkup

Grupi legjendar turk i vallëzimit “Fire of Anatolia” me shoun e tyre spektakolar më 12 mars do të shfaqen në Vip Arenën “Boris Trajkovski” në Shkup.

“Fire of Anatolia”, me origjinë nga historia mitologjike dhe kulturore e Anadollit, është projekt unik i cili i përmban 3.000 figura vallëzimi dhe muzikë popullore, të cilat përbëhen nga pothuajse çdo rajon i Anadollit.

“Fire of Anatolia” turneun e parë botëror e filloi në vitin 2002 nga Zelanda e Re e deri në Amerikë, nga Siberia deri në Bahrein, nga Omani deri në Korenë e Jugut, gjithashtu edhe në Gjermani, Francë, Holandë, Spanjë, Itali, Belgjikë, Karaibe, Meksikë, Rusi, Kinë. Shou është parë prej 40 milionë shikuesve në 4.000 shfaqje në 98 vende (në shumicën e vendeve ka pasur më shumë se një shfaqje).

“Fire of Anatolia” i ka akademitë e veta të vallëzimit, në të cilat mbahen orë vallëzimi në Stamboll, Ankara, Antalia dhe Gaziantep.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP