Me procedurë të shkurtuar do të ndryshohet ligji për referendum

Për shkak të mospërputhjes së tekstit aktual të ligjit për referendum dhe formave tjera të shprehjes së drejtpërdrejtë të qytetarëve, me tekst të Kodit Zgjedhor dhe ligjit për gjykata, Ministria e Drejtësisë në Regjistrin Elektronik  të Vetëm Nacional të Rregulloreve, publikoi se janë të nevojshme ndryshimet ligjore, njofton Portalb.mk.

Në qëllimin e propozim-ligjit shkruan se ndryshimet janë të nevojshme për arsye të “tejkalimit të problemeve aktuale për shkak të mospërputhjes së zgjidhjes ligjore me Kodin Zgjedhor dhe ligjin për gjykata”.

Diskutim publik nuk është paraparë. Korniza kohore për propozim-ligjin duhet të miratohet më së voni deri më 31 janar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP