“Katimerini”: Protesta kundër Maqedonisë në Pire të Greqisë

Edhe pse në fillim u tha se protesta e dytë kundër emrit të Maqedonisë do të mbahet në Athinë, sipas gazetës greke “Katimerini” ajo do të mbahet në Pire të Greqisë, më 4 shkurt, njofton Portalb.mk.

Gazeta transmeton se njoftimi zyrtar nga organizatorët e protestës do të bëhet të dielën në Selanik të Greqisë.

Arsyeja e ndryshimit të lokacionit ka të bëjë me atë, se marrë parasysh se Athina është kryeqendër, nuk deshën që të krijojnë kaos trafik.

Sërish, sipas informatave në të cilat thirret “Katimerini”, vendi i protestës është ndryshuar si pasojë e pasigurisë së protestuesve, duke e pasur parasysh kontraprotestën që u zhvillua të dielën.

Përndryshe, edhe të dielën, rreth 40.000 persona kanë protestuar në Selanik, kundër emrit të Maqedonisë.

Protestë dhe kundër-protestë në Selanik për Maqedoninë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP