Gjakderdhja jonormale nga mitra

Gjakderdhja jonormale e mitrës është:
• Gjakderdhje mes periudhave
• Gjakderdhje pas seksit
• Ndodh në çdo kohë në ciklin menstrual
• Gjakderdhja më e rëndë ose për më shumë ditë se normale
• Gjakderdhje pas menopauzës

Ciklet menstruale që janë më të gjata se 35 ditë ose më të shkurtra se 21 ditë janë jonormale. Mungesa e periudhave për 3-6 muaj (amenorea) gjithashtu është jonormale.
Shhkaqet
• Shtatzënia
• Aborti
•Shtatzëni ektopike
• Adenomioza
• Përdorimi i disa metodave të kontrollit të lindjes, të tilla si një pajisje intrauterine (IUD) ose barna të kontrollit të lindjes
• Infeksioni i mitrës ose i qafës së mitrës
• Fibroidet
• Problemet me mpiksjen e gjakut
• Polypet
• Hiperplasia e endometrit
• Disa lloje të kancerit, si kanceri i mitrës, qafës së mitrës ose vaginës
• Sindromi i vezoreve policistike

Diagnoza
Mjeku pyet për historinë tuaj shëndetësore personale dhe familjare, si dhe ciklin tuaj menstrual. Mund të jetë e dobishme të gjurmoni ciklin tuaj menstrual para vizitës tuaj. Vini re datat, kohëzgjatjen dhe llojin e gjakderdhjes tuaj në një kalendar.
Do të keni një ekzaminim fizik. Ju gjithashtu mund të keni teste të gjakut. Këto teste kontrollojnë rruazat e gjakut dhe nivelet e hormoneve dhe përjashtojnë disa sëmundje të gjakut. Ju gjithashtu mund të keni një test për të parë nëse jeni shtatzënë.
Bazuar në simptomat tuaja, mund të nevojiten teste të tjera. Kjo përfshin:
• Sonohisterografinë
• Ultrazërimn
• Imazhimi me rezonancë magnetike
• Histeroskopinë, dhe
• Biopsinë endometriale

Trajtimi
Lloji i trajtimit varet nga shumë faktorë, duke përfshirë shkakun e gjakderdhjes, moshën tuaj dhe nëse doni të keni fëmijë. Shumica e grave mund të trajtohen me medikamente. Të tjerat mund të kenë nevojë për ndërhyrje kirurgjike.
Medikamentet hormonale shpesh përdoren për të kontrolluar gjakderdhjen jonormale të mitrës. Këto ilaçe mund të vijnë në formën e pilulave, injeksionit, kremit vaginal ose pajisjes intra-uterine. Medikamente të tjera përfshijnë droga anti-inflamatore jo-steroidale (si ibuprofeni), acid tranexamik dhe antibiotikë.
Disa gra mund të kenë nevojë të bëjnë kirurgji për t’i hequr rritjet (të tilla si polipet ose fibroidet) që shkaktojnë gjakderdhje. Disa fibroide mund të hiqen me histeroskopi. Ablacioni endometrial mund të përdoret gjithashtu për të kontrolluar gjakderdhjen. Kur forma të tjera të trajtimit kanë dështuar, mund të bëhet histerektomia.

Burim: Dr.Ahmet Payaslı

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP