Shkaktari kryesor i kësaj aventure është Rusia

Albert Ramadani

Albert Ramadani

Erdogan po vazhdon ta bombardojë, Rajonin Afrinës e cila gjendet ne veri të Sirisë është një enklavë që mbahet nga Njësitë për Mbrojtjen e Popullit (YPG), një ushtri kurde konsideruar nga Ankaraja si një organizatë terroriste, por është aleate e SHBA-së në luftë kundër grupit të Shtetit Islamik (ISIS).

Ankaraja zyrtare mbrëmë ka deklaruar se përveç se jemi duke e sulmuar rajonin e Afrinës në pjesën veriore të  Sirisë ne do ti zgjerojmë sulmet edhe ne lindje te Sirisë dhe nuk do te ndalemi deri në kufi te Irakut,

Nuk di Turqia a e ka vërtetë këtë ndërhyrje për dobi të vendit të Sirisë, a ndoshta e ka atë si këmbëngulësi si kundërshtim që i bëri, ShBA-së, në takimin e Astanës, ku pjesë takimit ishte ShBA, Rusia, Irani dhe Turqia, SHBA-ja, doli me një propozim qe të riformohet ushtria në Siri ku kjo ushtri e re ti rekrutojë afërsisht 30,mijë ushtar, por ky propozim nga SHBA-ja u kundërshtuar fort nga Turqia, Rusi dhe Irani.

Ne Siri po maten forcat, populli i pafajshëm sirian, Gra fëmijë, burra pleq po e vuajnë këto përballje, shkaktari kryesore në këtë aventurë është Rusia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP