8.6 milionë fëmijë nigerianë nuk mund të ndjekin shkollimin

Rreth 8.6 milionë fëmijë në Nigeri nuk janë në gjendje të shkojnë në shkollë për shkak të konflikteve të brendshme dhe varfërisë.

Shkollimin në këtë vend nuk e ndjekin kryesisht fëmijët e fiseve nomade – Fulanët, si dhe fëmijët e familjeve që merren me bagëti, peshkim ose ferma. Arsyeja kryesore që fëmijët nuk mund të ndjekin shkollimin është varfëria, por gjithashtu edhe ndërrimi i vendbanimeve për shkak të konflikteve familjare, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Arsimit e këtij vendi thotë se në një vend prej rreth 200 milionë banorësh, rreth 8.6 milionë fëmijë për arsye të ndryshme nuk shkojnë në shkollë.

Megjithatë, ata theksojnë se përqindja e fëmijëve që nuk ndjekin shkollimin është zvogëluar krahasuar me vitin 2016. Si arsye për rënien nga 10.5 në 8.6 milionë fëmijë, i atribuohet kohës kur në pushtet ka ardhur presidenti në detyrë, Muhammad Buhari.

Ministria gjithashtu deklaroi se në tre vitet e fundit janë marrë shumë aktivitete me fëmijë të cilët nuk janë në gjendje të shkojnë në shkollë.

Rreth 20 milionë fëmijë në botë nuk kanë mundësi për shkollim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP