Hulumtim: 63 për qind e grekëve dëshirojnë zgjidhje të pranueshme nga të dy palët për emrin

Shumica e grekëve dëshirojnë që të zgjidhet çështja e emrit, kështu tregon hulumtimi i ri i mendimit publik në Greqi, të zbatuar nga Agjencia “Allko” për radion greke “24/7”, transmeton Portalb.mk.

63% e të anketuarve janë të qëndrimit që të gjendet zgjidhje e pranueshme për të dy palët, 21% konsiderojnë se punët duhet të lihen ashtu siç janë sot, ndërsa shtatë nga dhjetë grekë besojnë se dekadat e fundit Greqia ka humbur nga ajo si qeveritë kanë bërë me çështjen e emrit.

Në atë se a konsiderojnë se në dekatat e fundit nga çështja e emrit ka fituar ose humbur, shtatëmbëdhjetë për qind e të anketuarve konsiderojnë se Greqia ka humbur, ndërsa nëntë për qind thonë se ka fituar, 21% e kanë zgjedhur opsionin nuk e di/ nuk përgjigjem.

Në pyetjen se a është më mirë që vendi i tyre të përgatitet drejt zgjidhjes së pranueshme për të dy palët për çështjen e emrit ose më mirë të lihen punet siç janë sot, 63% janë përgjigjur se janë për zgjidhje të pranueshme për të dy palët, 21% konsiderojnë se duhet të lihet siç është sot, ndërsa 16% janë përgjigjur nuk e di/ nuk dua të përgjigjem.

Kostat Panagollullos, kryetari i Agjencisë “Allko” që e ka zbatuar hulumtimin, duke folur në radion, tha se në anketë nuk janë përfshirë emra konkret.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP