Çekia ia heqë imunitetin kryeministrit Babis

Parlamenti çek vendosi t’i heqë imunitetin kryeministrit të zgjedhur Andrej Babis dhe zëvendësit të tij, Jaroslav Faltynek, të dy pjesëtarë të lëvizjes ANO, transmeton Koha.net. 

Dy zyrtarët e lartë do të ndiqen penalisht për përdorim të fondeve evropiane për ndërtimin e resortit të luksit ”Foleja e mjellmës”.

Nga 180 deputetë të pranishëm, 111 votuan pro dhe 69 kundër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP