Ditët e kinematografisë iraniane në Shkup

Gjashtë filma nga kinematografia bashkëkohore iraniane, të xhiruara prej vitit 2005 deri në vitin 2014, do të shfaqen në Kinotekën e Maqedonisë prej 22 deri më 27 janar, transmeton Koha.mk.

Projeksionet filmike do të fillojnë të shfaqen të hënën me “Shijen e ëmbël të imagjinatës” në regji të Kamal Tabrizit, ndërsa në ditët në vijim me fillim prej orës 20:00 do të shfaqen edhe: “Dikur, dashuri dhe tradhti” në regji të Davud Bidel; “Pishina për fotografim” i Mazair Mirit; “Tërësisht vetëm” në regji të Ehsan Abdipur; “Kubi i sheqerit” i Reza Mikarimi, i cili është regjisor edhe i filmit të fundit nga programi – “Aq afër, ndërsa aq larg” më 27 janar.

Kinoteka kumtoi se programi realizohet me ndihmë të Ambasadës të Republikës Islamike të Iranit në Shkup, në selektimin e të cilit janë edhe filmat. Hyrja për projeksionet është pa pagesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP