Lindja e një dragoi

E ëma në ëndërr pa dragua,

me trup të madh sa qe vetë Epiri

fluturimthi, shqiponjë do ishte në Krua

tragjedi për armiq, do thoshte Eskili

 

Profetët vetë na parathanë,

në libra të shenjtë mandej u shkrua

nga qielli në tokë sikur Isanë

Zoti do zbriste për shpëtimtar dragua

 

Apolloni parë kishte në vegimet e tij

stërnipin e Kadmit dhe Harmonisë

mandej urdhëroi mbretin e tij

të ngrinte kështjellë në dheun e Ilirisë

 

Dhe kështu lindi i biri i Gjonit

ngase deshte dhe vetë Perëndia

emrin pati Gjergj, nga fisi i Kastriotit

me shpirtin e tij do të lindte Shqipëria

Naim Iljazi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP