Ushtarët e regjimit të Asadit plaçkitje në varrezat e të krishterëve

Ushtarët e regjimit të Bashar al Asadit në Siri kanë shkatërruar varrezat e të krishterëve në Gutën Lindore, raporton Anadolu Agency (AA).

Një varrezë e të krishterëve në rajonin Haresta të Gutës Lindore në kryeqytetin e Sirisë, Damask, që ndodhet nën bllokadën e regjimit të Asadit dhe mbështetësve të tij, u plaçkit nga trupat e regjimit.

Kryetari i këshillit lokal të formuar nga opozitarët në Haresta, Husam el-Bejruti, në një deklaratë për AA pasi ka bërë të ditur se regjimi i Asadit u ka shkaktuar një dëm të madh varrezave që i përkasin krishterëve në rajon, tha se “Ushtarët e regjimit gjatë kohës që qëndrojnë në këtë rajon hapin varret me qëllim për të gjetur sende me vlerë”.

“Kemi ardhur këtu pasi opozitarët ushtarakë përparuan në rajonin Haresta dhe u përballëm me një situatë të tillë. Kur hymë në varrezë, pamë se ishin hapur varret duke u thyer gurët. Ne kemi vërejtur se ishin të hequra gurët që mbyllin varret dhe se ishin hapur edhe arkivolet. Pamja që u përballëm ishte e tmerrshme”, ka theksuar Bejruti.

Ndër të tjera Bejruti ka shtuar se varrezat janë formuar që në vitin 1935, dhe se opozitarët janë përpjekur që të riparojnë varret e dëmtuara në masë të madhe.

– “E kanë bërë për të gjetur flori dhe sende me vlerë”

Sipas Bejrutit “ushtarët e regjimit për shkak se besojnë që krisitianët varrosen me sende me vlerë, kanë hapur varret duke menduar se do të gjejnë flori apo sende me vlerë. Ky veprim i tmerrshëm nuk mund të ketë arsye tjetër”.

Të krishterët në Haresta para se të fillonte lufta e brendshme përbënin 15 për qind të popullsisë, dhe pas fillimit të luftës në vitin 2011 ata u larguan nga ky rajon.

Forcat e regjimit morën nën kontroll një pjesë të madhe të Haresta-s në vitin 2012. Por opozitarët ushtarakë me përparimet e shënuara kohët e fundit kanë rimarrë nën kontroll një pjesë të rajonit ku ndodhen edhe varrezat.

Ndërkohë në anën tjetër teksa vazhdojnë konfliktet mes regjimit të Asadit dhe opozitarëve, bëhet e ditur se forcat e regjimit janë duke vazhduar sulmet intensive ajrore dhe tokësore në zonat me vendbanime civile.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP