OKB: Irani ka furnizuar me armë rebelët në Jemen

Një panel i Kombeve të Bashkuara, ka treguar përmes një raporti, se Irani ka shkelur një ndalim që i është bërë nga OKB-ja lidhur me armët, duke furnizuar në mënyrë direkte apo indirekte me raketa dhe dronë rebelët shiit në Jemen, njofton REL.

Bazuar në disa pjesë të raportit të siguruara nga diplomatët dhe mediat, thuhet se ky panel ka udhëtuar në Arabinë Saudite gjatë muajve nëntor dhe dhjetor, ku janë analizuar mbetjet e raketave të nisura nga rebelët huthi.

Të njëjtat vizita janë bërë edhe në maj dhe korrik.

Sipas tyre, Irani ka prodhuar armët, të cilat i kanë përdorur rebelët huthi për t’i nisur drejt Arabisë Saudite.

Arabia Saudite udhëheq koalicionin, i cili mbështet qeverinë dhe lufton rebelët huthi në luftën civile të Jemenit.

Për më shumë, paneli ka thënë se mbetjet e raketave kanë qenë “pothuajse të njëjtat që prodhohen në Iran dhe nga i njëjëti prodhues”.

Dronët kanë qenë “pothuajse të njëjtë në dizajn” me ata që prodhohen në Iran, thuhet në raport.

Irani mbështet rebelët huthi në luftën tri vjeçare, mirëpo kundërshton se i furnizon ata me armë.

Shtetet e Bashkuara e kanë akuzuar vazhdimisht Iranin për furnizim me raketa balistike për rebelët shiit, në kundërshtim me rezolutën e OKB-së, dhe i kanë kërkuar Këshillit të Sigurimit të kësaj organizate të krijojë një ndalim dhe të ndëshkojë Iranin.

Rusia ka kundërshtuar në marrjen e ndonjë hapi rreth kësaj çështje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP