Pakistani ndihet “i tradhtuar” nga akuzat e SHBA-së për luftimin e terrorizmit

Shef i ushtrisë së Pakistanit, Qamar Javed Bajwa, i ka thënë një gjenerali amerikan se kombi i tij ndihet “i tradhtuar”, nga kritikat amerikane se nuk është duke bërë mjaftueshëm për të luftuar terrorizmin, e cila ka shtyrë Uashingtonin për të pezulluar ndihmat ushtarake për Islamabadin, njofton REL.

Përmes një deklarate më 12 janar, thuhet se gjenerali Bajwa, i ka thënë shefit amerikan të Komandës Qendrore, Joseph Votel, përmes një bisede telefonike se “i gjithë kombi pakistanez është ndjerë i tradhtuar nga deklaratat e fundit të Shteteve të Bashkuara, pavarësisht disa dekadave bashkëpunim”.

Bajwa, i ka thënë Votelit, se Pakistani nuk do të kërkojë të kthejë ndihmën ushtarake amerikane, mirëpo “kërkon një njohje të ndershme të kontributit tonë, sakrificave për të luftuar kundër terrorizmit”, thuhet në deklaratë.

Presidenti amerikan, Donald Trump më 1 janar, e ka akuzuar Pakistanin “për gënjeshtra dhe mashtrim”, duke thënë se Shtetet e Bashkuara do të pezullojnë rreth 2 miliardë dollarë në ndihma ushtarake, derisa Islamabadi të marrë hapa konkretë kundër talibanve afganë dhe militantëve të grupit Haqqani, të cilët sipas tij kanë gjetur streha të sigurta brenda kufijve të Pakistanit.

Komanda Qendore amerikane nuk ka dhënë ndonjë koment për bisedën, por ka deklaruar se ushtria amerikane është në “komunikim të vazhdueshëm” me ushtrinë e Pakistanit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP