“Viti 2018 filloi si vdekjeprurës për refugjatët në Detin Mesdhe”

Organizata Ndërkombëtare për Migrim (IOM) bëri të ditur se në 11 ditët e para të vitit të ri kanë humbur jetën 192 refugjatë në Detin Mesdhe në përpjekje për kalim në Evropë, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i IOM, Joel Millman, në një konferencë për shtyp në zyrën e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Gjenevë tha se “Kjo me të vërtetë ishte fillim vdekjeprurës i vitit (për refugjatët)”.

Millman, duke theksuar se mes 1 dhe 11 janarit 192 refugjatë kanë humbur jetën në ujërat e Detit Mesdhe në përpjekje për kalim në brigjet e Evropës, tërhoqi vëmendjen se ky numër në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ishte 12.

Ai tha se një mijë e 476 refugjatë kanë kaluar në Evropë nga deti këtë vit, duke shtuar se 577 prej tyre kanë kaluar në Itali, gjashtë mijë e 124 në Greqi dhe 285 në Spanjë. Millman rikujtoi se ky numër në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ka qenë një mijë e 159.

Zëdhënësi i IOM-it e cilësoi si tragjedinë më të madhe të vitit incidentin e së hënës së kaluar, në të cilën u fundos një gomone me 150 migrantë ilegalë, me ç’rast jetën humbën 64 refugjatë.

Ndërkaq, zëdhënësi i Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), Ëilliam Spindler, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar, theksoi se duhet të prodhohen alternativa të reja të sigurisë, duke përfshirë edhe bashkimin familjar, për të shpëtuar jetërat e refugjatëve.

Sipas IOM, 171 mijë refugjatë kanë arritur në Evropë nga Deti Mesdhe në vitin 2017, gjysma e shifrës nga viti paraprak, ndërsa tre mijë e 116 kishin humbur jetën gjatë përpjekjeve për kalim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP