SHBA-të dhe Pakistani kontaktojnë për herë të parë pas akuzave të Trumpit

Ushtria e Pakistanit bëri të ditur se Washingtoni e ka garantuar Islamabadin se do të përmbahet nga çdo veprim i njëanshëm dhe se është duke kërkuar bashkëpunim në trajtimin e grupeve militante në Pakistan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga një media e krahut të ushtrisë së Pakistanit, garancia u dha nga kreu i Komandës Qendrore Amerikane (CENTCOM), gjenerali Joseph L. Votel, gjatë një bisede telefonike me kreun e ushtrisë pakistaneze, gjeneralin Qamar Javed Bajwa.

Bajwa, më herët këtë javë mori një telefonatë nga një senator amerikan për të diskutuar për bashkëpunimin në fushën e sigurisë Pakistan-SHBA, thuhet në deklaratë.

Votel, sipas deklaratës, tha se SHBA-të vlerësojnë rolin e Pakistanit në luftën kundër terrorizmit.

“Ai gjithashtu njoftoi se SHBA-të nuk janë duke parashikuar ndonjë veprim të njëanshëm brenda Pakistanit, por është duke kërkuar bashkëpunim për të luftuar shtetasit afganë të cilët, sipas pikëpamjes së SHBA-ve, përdorin tokën e Pakistanit kundër Afganistanit”, thuhet në deklaratë.

Shefi i ushtrisë pakistaneze përsëriti se lëvizja e fundit e SHBA-ve kishte minimizuar përpjekjet e vendit kundër terrorizmit. “Pakistani do të vazhdojë përpjekjet e sinqerta kundër terrorizmit, edhe pa mbështetjen financiare amerikane në përputhje me interesin tonë kombëtar”, citohet të ketë thënë Bajwa.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, akuzoi Pakistanin për sigurimin e strehimit për talebanët afganë, veçanërisht rrjetit të fuqishëm Haqqani. Akuza e Trump-it, i cili akuzoi përmes llogarisë së tij në Twitter, pasoi me pezullimin e një ndihme ushtarake prej 255 milionë dollarësh në Pakistan. Mirëpo, Pakistani mohoi akuzat e SHBA-ve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL