Paracetamoli vdekjeprurës, urdhri i farmacistëve: Është një lajm i rremë, kujdes!

Në Facebook ka shpërthyer gjatë 24 orëve të fundit një lajm viral mbi ekzistencën e një virusi vdekjeprurës në përmbajtjen e paracetamolit P/500.

“Kini kujdes dhe mos e përdorni paracetamolin në të cilin shkruhet P / 500. Ky është një paracetamol i ri, me një ngjyrë shumë të bardhë dhe të shndritshme, për të cilin doktorët kanë dëshmuar se e përmban virusin ‘Machupo’, i cili konsiderohet si njëri nga viruset më të rrezikshme në botë me një shkallë të lartë të vdekjes,” thuhet në postimin e përhapur në Facebook.

Me mijëra përdorues të Facebook-ut e kanë postuar këtë mesazh, duke përhapur kështu përhapur panik tek njerëzit e tjerë. Mediat e huaja kanë reaguar duke thënë kemi të bëjmë me një lajm fiktiv.

Lidhur me këtë lajm ka reaguar edhe Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë. Urdhri është në sinkron të plotë me Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore, duke theksuar se nuk ka “asgjë të vërtetë mbi gjoja ‘rrezikun’ që vjen nga përdorimi i paracetamolit”.

Gjithashtu thuhet se Paracetamoli P/500 nuk qarkullon në tregun tonë.

“Postimi qe është bere viral ne rrjetet sociale është thjeshte ‘Fake News’!”, sqaron Urdhri i Farmacistëve./ Shendeti.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP