45 vite karrierë, kush është Rexhep Çeliku që nesër i jepet lamtumira e fundit?! (VIDEO)

Më 5 janar të 2018-s, artisti i këngëve dhe valleve shqiptare, Rexhep Çeliku mori dekoratë si “Nderi i kombit” derisa në mesin e nëntorit të 2017-s, kur Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore mbushi 60 vjet, Çeliku numëroi 45 vjetorin e karrierës së tij artistike, shkruan Portalb.mk.

Rexhep Çeliku u nda nga jeta në moshën 63-vjeçare nga një sëmundje e rëndë nga e cila vuante prej një kohe të gjatë.

Homazhet në nder të korifeut të skenës shqiptare, Rexhep Çelikut, do të zhvillohen nesër në Muzeun Historik Kombëtar nga ora 11:00 – 13:00. Pas homazheve, do të bëhet përcjellja e tij për në banesën e fundit.

Teatri i Operas dhe Baletit (TOB) shpërndau sot në rrjetet sociale këtë mesazh:

“Lamtumirë korifeu i skenës, “shqiponja” e valles shqiptare, “Nderi i Kombit”, Rexhep Çeliku. Në mënyrë të parakohshme, ndahet nga jeta “Mjeshtri i Madh” i valles shqiptare, Rexhep Çeliku. Pas një sëmundjeje të rëndë, me të cilën luftonte prej vitesh, kryemjeshtri i valles dhe koreografi i Ansamblit Popullor, u shua në shtëpinë e tij në Tiranë rreth orës 4:00 të mëngjesit. Ngushëllime familjes, miqve dhe kolegëve të “Nderit të Kombit”, Rexhep Çelikut!”, u tha në mesazhin e TOB-it.

Momente nga shënimi i 60-vjetorit të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve në Shqipëri:

Më 5 janar të 2018-s nga kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta ai u dekorua me dekoratën “Nderi i kombit”, por kjo nuk është e vetmja që iu dha si artist i shquar, sepse edhe më parë ai ka marrë tituj nga presidenca e Shqipërisë.

“Liljana Cingu e Rexhep Çeliku ngritën në këmbë e pushtuan zemrat e spektakorëve të skenave më të rëndësishme ndërkombëtare, duke u bërë ambasadorë të shkëlqyer të kulturës sonë në botë”, u shpreh Meta.

Ndërkohë të dy artistët janë shprehur të lumtur me nderin që sipas tyre u bëri shteti shqiptar.

Është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh”, akorduar nga presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, me motivacionin “për interpretim me nivel të lartë artistik të të gjitha valleve shqiptare dhe transmetimin e saj duke ruajtur origjinalitetin”.

Ai shumë herë është vlerësuar si valltari fluturues, dhe pikërisht një paraqitje të tillë kishte pasur edhe në vitin 1996, kur Ansambli Kombëtar i Valleve të Shqipërisë pat mbajtur një koncert në Prishtinë, në vitin 1996.

Rexhep Çeliku është lindur më 19 korrik 1954 në Tiranë, i cili që nga viti 1972 është solist i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore, numëron në reportorin e tij artistik rreth 8 mijë shfaqje, ku ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP