Tusk: Historia e Ballkanit është më dramatike se “Loja e froneve”

Kryetari i Këshillit Evropian Donlad Tusk vlerësoi se historia e Ballkanit është më dramatike dhe më interesante  se skenari i serialit “Loja e froneve”, edhe pse siç citoi në rajon nuk ka dragonj.

“Të gjithë do të donim që e kaluara dhe e ardhmja e Ballkanit  të kishin një skenar më pak dramatik. Stabiliteti, siguria, prosperiteti, kjo është ajo që njerëzit e meritojnë në tërë rajonin. Qëllimi i Evropës është të ndihmojë që ky skenar të bëhet realitet”, deklaroi Tusk në Sofje në ceremoninë me rastin e kryesimit bullgar me Këshillin e Bashkimit Evropian.

Ai vlerësoi se është gjë e mirë që e ardhmja e Ballkanit është një nga prioritetet e kryesimit të Bullgarisë me BE-në.

Tusk i habiti të gjithë të pranishmit në sallë në Teatrin Popullor me atë që i tërë fjalimi i tij ishte në gjuhën bullgare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP