Investigim: Shqiptarët më optimistë rreth BE-së, serbët më skeptikë

Studim i kryer nga programi i Bashkimit Evropian Horizont 2020 tregon se Kosova dhe Shqipëria janë vendet më optimiste sa i përket hyrjes në Bashkimin Evropian, ndërsa serbët janë më euroskeptikët në Ballkan.

Më pak frikë se BE do të kërcënojë identitetin kulturor dhe ekonominë kanë të anketuarit nga Kosova dhe Shqipëria, derisa 50 për qind e serbëve konsiderojnë se hyrja në BE rrezikon ekonominë dhe kulturën e tyre.

Хоризон 2020

Nga ana tjetër, malazezët të cilët janë më afër hyrjes në BE, janë po ashtu skeptikë. Qëndrime të ngjashme kanë edhe Maqedonia dhe Bosnja e Hercegovina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP