Tetë faktet interesante të mbrojtësit të ri të Barcelonës, Yerry Mina

Gjiganti katalunas, Barcelona e ka zyrtarizuar blerjen e mbrojtësit kolumbian, Yerry Mina nga skuadra braziliane, Palmeiras. Qendërmbrojtësi kolumbian ka kompletuar kalimin e tij në Camp Nou për një shifër e 11.8 milionë euro, ndërsa klauzola e tij për ta blerë është 100 milionë euro, shkruan Telegrafi. Yerry Mina ka nënshkruar kontratë të vlefshme për pesë vite e gjysmë, me kohëzgjatje deri në vitin 2023.

Por, Mina është vetëm kolumbiani i dytë që luan për Barcelonën në 53 vitet e fundit, që kur Lauro Mosquera nënshkroi për klubin katalanas.

Ndryshe, gazeta spanjolle Marca ka sjell tetë fakte interesante rreth mbrojtësit kolumbian dhe Telegrafi ua sjell më poshtë:

1.Mina ka këmbë shumë të gjera dhe Adidasi ia ka prodhuar një parë atlete pa lidhëse.

2.Ai sa herë që shënon feston me vallëzimin e stilit “Salsa Choque”

3.Kolumbiani mban shumë poshtë veshjet e poshtme pasi është i dashuruar me kulturën e llojit të muzikës “Rep dhe Hip-Hop”

4.Pavarësisht se tani është një lojtar i elitës së lart të futbollit, ai ende përfaqësohet nga xhaxhai i tij, Jair.

5.Mina dhe Pablo Armero janë shokë të dhomës dhe ‘artistët’ te Kombëtarja e Kolumbisë

6.Dëmtimi i tij i fundit (një frakturë e metatarsalit të tij të pestë) ndodhi kur luante kundër Barcelonës… por skuadrës nga Ekuadori.

7.Ai u zgjedh mbrojtësi më i mirë brazilian i vitit 2016 dhe mbrojtësi më i mirë në Championshipin Brazilian për vitin 2017.

8.Mina shkoi te skuadra e Santa Fe-s si një mesfushor mbrojtës, por u kthye në një qendërmbrojtësi triumfal.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP