Mercedes Benz sjell makinën e re, thjesht e mahnitshme

Mercedez Benz ka prezantuar një maknë të re e cila ashtu si është kthyer në traditë tashmë, ka edhe fuqinë e madhe motorike por edhe klasin dhe stilin gjerman. Makina që kompania gjermane ka zgjedhur të hedhu në treg për vitin 2018 është modeli i ri i linjës “S- class”, shkruan Bordo.al. 

Modeli “S- class” u prezantua fillimisht nga kompania gjermane në vitin 1972  e tashmë është shndërruar në një ikonë të kësaj kompanie, ku është cilësuar edhe si një nga modelet e preferuara të klientëve të saj. E karakterizuar nga fortësia e shasisë dhe motorët e fuqishëm,  modeli “S-class” ka bërë histori me shitjet në tregun mbarë botërorë.

Modeli “S-class” i vitit 2018 përfaqëson versionin e 7 të lancuar në historinë e këtij klasi në markën Mercedes-Benz. Këtë herë inxhinierët e Mercedezit kanë zgjedhur që këtë makinë ta pajisim me një motorr 450 turbo, me 6 pistona, i cili mund të prodhojë 340 kuaj fuqi. E shpejt apo jo?

Përsa i përket motorëve me benzinë versioni “S-class” janë zgjedhur tre modele, modelin 560 me dy turbo me 8 pistona, me cilindratë 4.0 me 463 kuaj fuqi, modelin S63 Amg me dy turbo, me 8 pistona, me cilindratë 4.0 dhe me 603 kuaj fuqi, modelin S65 Amg me ty turbo, me 12 pistona, me cilindratë 4.0 dhe me 630 kuaj fuqi.

Ndërkohë për sa i përket transmisionit, kjo makinë vjen vetëm në versionin automatik dhe ofohet me 7 dhe 9 marsha. E ndërkohë që luksi është i shfrenuar në këtë makinë,edhe çmimet me të cilat ajo mund të zotërohet janë të tilla. “S- classi” i ri fillonë nga 80 mijë euro për versionin e thjeshtë me motor 400 naftë dhe përfundon me çmimin e modelit S65 Amg prej 200 mijë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP