Maqedoni, zbulohet ilaç i falsifikuar në shumë pako farmaceutike!

Agjencia e Barërave të Maqedonisë ka zbuluar ilaç të falsifikuara në shumë pako farmaceutike, njoftoi drejtori i kësaj Agjencie, Robert Bekirovski, njofton Portalb.mk.

Robert Bekirovski

Me ndryshimet e ligjit të ilaçeve që tashmë është në procedurë kuvendore, parashihet që të miratohen masa me anë të së cilave do të rritet kualiteti i barërave që importohen .

“Bëhet fjalë për një bar në shumë pako”, tha Bekirovski.

Sa i takon procedurës që u hap nga Porkuroria Publike në lidhje me barërat e falsifikuara, Bekiri nuk deshi të komentoj: “Për hir të procedurës që tashmë po zhvillohet në Prokurori, nuk është korekte që unë të komentoj”, tha Bekirovski.

Me ndryshimet në ligjin e barërave propozohet që detyrimisht të parashikohet vlerësim profesional i barnave nga ana e komisionit për barna, të hiqet mundësia për lëshim të lejes së përkohshme për vendosjen e barnave në qarkullim dhe të kryhet kontroll të çdo serie të importuar të barnave nga importi paralel.

Shenjat e para të mangësisë së importit paralel të barnave në Maqedoni u shfaqen që kur të sëmurët me diabet ankoheshin për problemet e tyre, si pasojë se insulinat me të cilat furnizoheshin nuk kishin efekt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP