Panik në Bagdad për shkak të tërmetit, tronditje e fortë edhe në Iran

 Një tërmet me intensitet prej 5,5 ballësh sipas shkallës Rihter e tronditi Bagdadin dhe pjesën qendrore të Irakut.

Sipas mediave lokale, tërmeti dhe tronditjet e njëpasnjëshme shkaktuan panik në qendrën e Bagdadit ku banorët dilnin jashtë ndërtesave.

Nuk ka raport për viktimat apo dëmet materiale. Televizioni iranian njoftoi se ekipet e shpëtimit pas tërmetit janë dërguar në krahinën Kermanshah në kufi me Irakun.

Vitin e kaluar në tërmetin në Kermanshah humbën jetën 620 persona dhe u lënduan disa mijëra vetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP