Kanadaja po përgatitet për emigrim ilegal nga SHBA-ja

Kanadaja vendosi ta dërgojë në Kaliforni anëtarin e parlamentit të saj, Pablo Rodriges që të parandalojë emigrantë potencial në tentimin që në mënyrë ilegale ta kalojnë kufirin pas vendimit të Uashingtonit që të pezullohet statusi i personave të mbrojtur në rreth 200 mijë shtetas të Salvadorit, të cilët jetojnë në SHBA.

Banorët e Salvadorit e fituan statusin e tillë pas tërmetit në vitin 2001.

Administrata amerikane të hënën kumtoi se ky status i përkohshëm skadon në shtator të vitit 2019.

Parlamentari Rodriges është pjesë e insistimit të Qeverisë kanadeze për ta ndaluar valën e emigrimit ilegal prej SHBA-së, si atë të vitit të kaluar, kur u pezullua statusi i emigrantëve të mbrojtur përkohësisht, për rreth 50.000 shtetas të Haitit, ndërsa i cili u është ndarë pas tërmetit në vitin 2010.

Atëherë shumë qytetarë të Haitit kërkuan azil në Kanada, duke shpresuar se do ta fitojnë atë status, që u tregua si dezinformatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP