Do të formohet Këshill për ndjekjen e strategjisë në gjyqësor me të cilin do të udhëheq Zaev

Qeveria e Maqedonisë në seancën e 48 ka miratuar vendim që ta miratojë propozimin për ndryshim dhe plotësim të ligjit për mbrojtjen e informatorëve dhe e ka dorëzuar në Kuvendin e Maqedonisë për veprim të mëtutjeshëm, informoi Qeveria e Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Me ndryshimet, ligji do të harmonizohet me dispozitat dhe standardet ndërkombëtare në këtë fushë dhe do të sigurohet mbrojtje më e madhe e informatorëve.

Në mesin e pikave tjera, kryeministri Zoran Zaev, paralajmëroi se deri në fund të janarit do të formohet trup i ri “Këshilli për ndjekjen e implementimit të strategjisë në gjyqësorin për periudhën 2017-2022” – me të cilën personalisht do të udhëheq.

“Zaev, në seancën e 48 publikisht u është falënderuar për punën e suksesshme të anëtarëve ë Këshillit për Reforma në Gjyqësor i cili punon në korniza të Ministrisë së Drejtësisë, dhe të cilët aktivisht kanë punuar në përpunimin e Strategjisë si obligim i paraparë në pjesët e 3 dhe 6 të Planit “3-6-9”, thuhet në kumtesën e Qeverisë.

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, gjatë takimit të sotëm jo-formal me gazetarët tha se Qeveria po punon për mbrojtjen e informatorëve pavarësisht se a janë brenda apo jashtë institucionit.

“Konkretizohen disa joprecizime në formulime dhe janë futur të gjitha ankesat të cilat kanë qenë të propozuara nga Komisioni  i Venedikut për propozimin-ligjin e viti 2015. Të gjitha propozim-ndryshimet janë në drejtim të mbrojtjes sa më të mirë të informatorëve, pavarësisht se a janë nga brenda apo nga jashtë institucioni. Të gjitha ndryshimet janë në drejtim të mbrojtjes sa më të mirë të tyre”, tha Boshnjakovski.

Qeveria në seancë e ka miratuar edhe informatën për realizimin e rekomandimeve të Grupit të shteteve kundër korrupsionit (GREKO) në Këshillin e Evropës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP