Zbulohet smartfoni i parë në botë me skaner për gishtërinj nën ekran

Muajin e kaluar, në dhjetor, Synaptics ka njoftuar se skanerët për gishtërinj për smartfonët e ardhshëm do të mund të vendosen nën ekran. Kompania ka thënë se prodhuesi “Tier 1” do të prezantojë telefonin e parë me këtë lloj teknologjie në panairin e teknologjisë CES 2018.

Kompania e njohur kineze vivo sot konfirmoi raportimet e djeshme dhe ka prezantuar pajisjen në Las Vegas, kështu duke u bërë kompania e parë në botë që implementoi këtë teknologji në një smartfon, transmeton Koha.net.

Skaneri për gishtërinj nën ekran gjendet mes pllakës kryesore dhe panelit OLED. Skaneri shfaq shenjat e gishtave të ndriçuar dhe pastaj kalon në procesim dhe në fund hapet telefoni.

Alex Feng, presidenti i vivos, ka thënë në një deklaratë për shtyp se zgjidhja është duke e zgjidhur sfidën e industrisë për të siguruar një eksperiencë më të përshtatshme të legalizimit. Telefoni është i gatshëm për prodhim masiv dhe pritet të lansohet në fillimin e hershëm të 2018-ës.

Siguria do të jetë në të njëjtin nivel sikurse me skanerët e deritanishëm që janë parë në pajisjet e avancuara të tilla si vivo X20 dhe Samsung Galaxy S8, premtoi Synaptics në një deklaratë të mëparshme për shtyp.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP