Dështoi votimi i gjykatësve kushtetues dhe ligjit të gjuhëve

Kuvendi në seancën e sotme nuk arriti që t’i votojë ligjin për gjuhë dhe gjykatësit e rinj kushtetues sepse nuk kishte kuorum te shumica parlamentare. Në sallën parlamentare ishin të pranishëm 52-deputet, ndërsa vendimet sillen me votat e shumicës së numrit të përgjithshëm të deputetëve, gjegjësisht për ligjin për gjuhë dhe për gjykatësit kushtetues janë të nevojshme 61 vota “për”, njofton Portalb.mk.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi e shtyu votimin për të enjten në orën 12. Seanca mbaroi pa diskutim sepse asnjë nga deputët e pranishëm nuk u paraqit që të marr fjalën. Deputetët e opozitës së VMRO-DPMNE-së, siç vendosën ata, nuk morën pjesë në seancë.

Seanca sot filloi me dy orë vonesë.

Ndryshe, për gjykatës kushtetues kryetari i shtetit, Gjorgje Ivanov ka propozuar Osmanin Kadriun dhe Darko Kostadinovskin.

LEXO: Mickoski: VMRO-DPMNE nuk do të kthehet në Kuvend derisa nuk krijohen kushte për funksionim normal

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP