BE-ja do ta ftojë shefin iranian të diplomacisë në bisedime për protestat në Republikën Islamike

 Bashkimi Evropian ka vendosur ta ftojë në Bruksel diplomatin e parë të Iranit, Mohamed Xhavad Zarif me të cilin do të bisedojë për protestat në shtet. Këtë e kumtoi mbrëmë ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë Zigmar Gabriel.

“Biseduam përmes telefonit me kolegun iranian dhe me përfaqësuesen e lartë të BE-së Federika Mogerini dhe u dakorduam ta ftojmë ministrin e Punëve të Jashtme të Iranit nëse është e mundur javën e ardhshme”, deklaroi Gabriel për Ce-De-Ef, pa dhënë detaje.

Në protestat në qytetet në Iran të cilat kanë zgjatur pothuajse një javë e kanë humbur jetën 21 persona, Një numër i madh u plagosën.

“Tani më kumtuam se e mbështesim lirinë e demonstratave dhe se shteti duhet ta mbështesë këtë”, shtoi ministri gjerman.

Gabriel theksoi se SHBA-ja “po përgatitet ta anulojë marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit me çka do ta anulojë një sukses në përpjekjet për ta penguar zgjerimin e atomit ushtarak në botë”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP