Ndërroi jetë France Gall, ish-ylli francez i muzikës pop (VIDEO)

Ka ndërruar jetë sot në një spital të Parisit këngëtarja franceze, France Gall (70), e cila kulmin e karrierës së saj e përjetoi në vitet 60-të të shekullit të kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gall vuajti gjatë nga kanceri, sëmundje kjo e cila e pengonte të dalë në publik, ndërsa muajin e kaluar ishte dërguar në spital nga shkaku i një infeksioni serioz.

Famën më të madhe e gëzoi në vitet 60-të të shekullit të kaluar, kryesisht në shtet frankofone.

Si përfaqësuese e Luksemburgut, në vitin 1965 ajo fitoi garën e Evrovizionit me këngën “Poupee de cire, Poupee de son”.

Famën ndërkombëtare e arriti me këngën më të njohur të saj “Ella, Elle L’a”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP