Çavushogllu: Ja si do të zgjidhen problemet me Gjermaninë

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu deklaroi sot se dakordohet me homologun e tij gjerman Zigrmar Gabriel se duhet që “problemet dhe mospajtimet” me Gjermaninë të zgjidhen në rrugë të dialogut dhe bashkëpunimit.

Shefi i diplomacisë gjermane dakordohet me Çavushogllun se duhet të bëhet gjithçka që nevojitet që të përmirësohen marrëdhëniet mes Berlinit dhe Ankarasë, të cilat periudhën e mëparshme janë përkeqësuar për shkak numrit të madh të mospajtimeve.

Ministri turk dje paralajmëroi se dëshiron të ndërtojë ura të miqësisë me Gjermaninë, e cila është partneri më i madh tregtar i Turqisë dhe aleat i rëndësishëm i NATO-s.

Të dy vendet në periudhën e fundit kishin një sërë mospajtimesh mes të cilëve edhe ato lidhur me arrestimet e mëdha në Ankara të dyshuarve për pjesëmarrje në grusht shtetin e pasuksesshëm në Turqi në vitin 2016, si dhe për arrestimin e gazetarit gjermano-turk Deniz Juxhel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP