“Ose me ne, ose me Rusinë”, Iviça Daçiç ankohet ndaj deklaratës së Bryan Hoyt Yee

Deklarata e zëvendës ndihmës-sekretarit amerikan të shtetit, Bryan Hoyt Yee, se Serbia nuk mund të ulet njëkohësisht në dy karrige, duke lënë të nënkuptuar marrëdhënien e saj me Rusinë dhe BE, ka ngjallur reagime të ashpra në Beograd, shkruan gazeta Tema.

I pari që reagoi ishte ministri i Jashtëm Ivica Daçiç, i cili ia përcolli shqetësimin e tij sekretarit amerikan të shtetit, Rex Tilerson.

“I tërhoqa vëmendjen në atë se ndryshimet në politikën amerikane duhet të i bëjnë vetëm presidenti, zëvendës-presidenti dhe ministri i Jashtëm, duke marrë parasysh që përfaqësuesit e establishmentit të vjetër nuk mund t’a bëjnë këtë, sepse e mbrojnë politikën e tyre të viteve 1990”, mësohet t’i jetë shprehur Dacic sekretarit amerikan të shtetit gjatë mbledhjes së këshillit të ministrave të OSBE-së në Vjenë.

“Serbia mund të ketë marrëdhënie më të mira me Amerikën, vetëm nëse përqendrohet tek Trump dhe administrata e tij. Kur e them këtë, mendoj në Tillerson dhe Pens, jo në Departamentin e Shtetit. Sepse në Departamentin e Shtetit ende punojnë njerëzit që e kanë shkruar krejt atë çfarë ka ndodhur në 20-30 vitet e fundit. Ata nuk ndryshojnë mendje”, ishte shprehur ai, shkruan infoshqip.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP