Kryeministri i Kosovës rrit privilegjet e këshilltarëve politikë, i pajis me pasaporta diplomatike

Privilegjet e Qeverisë Haradinaj nuk kanë të ndalur.

Pasi ua rriti pagat, kryeministri është përkujdesur që udhëtimet e këshilltarëve politikë jashtë shtetit të bëhen me sa më pak procedura, njofton Koha.net.

Kësisoj, fundvitin e kaluar nxori vendim përmes të cilit këshilltarëve u mundësohej të pajiseshin me pasaporta diplomatike.

Bartës të institucioneve paguajnë dhjetëra këshilltarë nga kuleta e shtetit në këmbim të lojalitetit që tregojnë ata për partitë në pushtet. Rritja e numrit të dikastereve qeveritare ka bërë që të rritet edhe numri i këshilltarëve për bartësit e tyre.

Derisa Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) nuk ka treguar sa këshilltarë kanë aplikuar për t’u pajisur me pasaporta diplomatike, në Zyrën e kryeministrit kanë thënë se janë veç 15 zyrtarë që mund të pajisen me dokumente të tilla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP