Apple njofton se do të ulë çmimin e iPhone X dhe iPhone 8

Për shkak se kërkesa për iPhone X dhe iPhone 8 është më e ulët se sa pritej, Apple duhet të marrë në konsideratë një zvogëlim të çmimit.

Siç raporton DigiTimes, ka një zë në mesin e furnizuesve rreth një reduktimi të çmimeve të planifikuar për iPhonet 2017 të Apple. Thuhet se iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus tashmë mund të jenë më të lira në gjysmën e parë të vitit 2018, transmeton lajmi.net.

Baza për këto thashetheme janë shifrat e shitjeve për modelet e iPhone. Më pak njësi pritet të dërgohen në tremujorin e parë të vitit 2018 sesa në tremujorin e katërt të vitit 2017. Kjo është një përgjigje ndaj faktit se iPhone X në SHBA, Tajvan, Singapor dhe tregje të tjera ishte paragjykuar më rrallë sesa Apple kishte parashikuar.

Statistikat e smartphonit më popullore për Krishtlindje duhet të konfirmojnë këtë. Më shumë iPhone 6 dhe iPhone 7 janë aktivizuar sesa iPhone X. iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus janë aktivizuar edhe më rrallë se iPhone 6 dhe 7 Plus.

Natyrisht, këto thashetheme duhet të trajtohen me kujdes. Zakonisht, Apple ul çmimet e iPhone-ve të saj vetëm kur shpallet një model pasardhës. Kjo me sa duket nuk do të jetë gati deri në shtator 2018. Sa e madhe është zvogëlimi i çmimit dhe nëse me të vërtetë kjo vjen, nuk dihet. Ndoshta do të ishte rreth $ 50 / euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP