Kosovë, Vetëm 5 nga 71 zëvendësministra janë gra

Sikur në odë burrash u mbajt takimi i parë i kryeministrit të Kosovës bashkë me zëvendësministrat prej të cilëve kërkoi përgjegjësi brenda dikastereve ku ata janë emëruar, e sigurisht, dominonte gjinia mashkullore.

Kabineti qeveritar i Kosovës deri tani përbëhet nga Ramush Haradinaj kryeministër, 5 zëvendëskryeministra, 21 ministra e 71 zëvendësministra, shkruan Koha.net.

Por, në mesin e këtyre 71 zëvendësministrave, janë vetëm 5 gra. Emërimi i zëvendësministrave bëhet nga kryeministri, pas propozimeve që ia dërgojnë partitë politike.

Koha.net ka siguruar listën e gjithë zëvendësministrave të emëruar nga kryeministri Haradinaj, ku në mesin e tyre janë 51 zëvendësministra shqiptarë.

Por siç duket deri tani problem e zhurmë e madhe u bë vetëm për numrin e madh të zëvendësministrave, e jo edhe numrin e vogël të gjinisë femërore.

5 gratë zëvendësministre në Kosovë:

Magbule Shkodra, zëvendësministre në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal- AAK

Burbuqe Bakija-Deva, zëvendësministre në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit-AAK

Rejhane Vuniqi, zëvendësministre në Ministrinë e Punëve të Jashtme-AKR

Milena Zdravkovic, zëvendësministre në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor- Partia Liberale e Petrovic, dhe

Vesna Mikic, zëvendësministre në Ministrinë e Drejtësisë-Lista Serbe

Duke i ndarë nëpër parti zëvendësministrat shqiptarë, prijnë nga AAK, aty ku edhe janë të emëruara 2 gra.

Nga AAK janë 15 zëvendësministra, nga PDK 14, nga Nisma 12, nga AKR 8 dhe 2 të tjerë.

Nga lista e zëvendësministrave, mësohet se janë 19 zëvendësministra nga pakicat, 8 serb, 4 ashkali, 6 boshnjakë e 2 egjiptianë.

Kujtojmë se të gjitha partitë politike gjatë kohës së fushatës kishin premtuar se gratë do të zënë një përqindje të madhe të posteve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP