Qeveria: MPB i ka shkelur parimet profesionale për informim gjithëpërfshirës

Qeveria e Maqedonisë në seancën e mbrëmshme e ka konstatuar propozim – vendimin për miratimin e programit vjetor të Radio Televizionit të Maqedonisë (RTVM) për vitin 2018 dhe propozim – vendimin për miratimin e planit financiar të RTVM-së për vitin 2018, njofton Portalb.mk.

“Ky vendim është shoqëruar me mendimin e Qeverisë në të cilën theksohet vendosje jo në kohë të programit vjetor për punë të RTVM-së e cila nuk është pajtueshmëri me ligjin, e ka penguar, sigurimin e ndikimit në opinion ndaj punës së përgjithshme të shërbimit publik, por edhe se RTVM i ka shkelur parimet profesionale për informim gjithëpërfshirës në opinion me ndalimin e transmetimit të drejtpërdrejtë nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë më 27 prill”, thuhet në kumtesën e RTVM-së.

themeluesi i RTVM-së është Kuvendi i Maqedonisë, para të cilit shërbimi publik i dorëzon raportet dhe planin financiar, por edhe para të cilit jep përgjegjësi.

Qeveria mbrëmë ka diskutuar për RTVM-së pas kërkimit të mendimit nga Kuvendi.

“Njëjtë sikur Gjykata Kushtetuese në disa raste të caktuara që kërkon mendim nga Qeveria, të njëjtën e bën edhe Qeveria. Diskutimi i sotëm u bë pas kërkesës së mendimit nga Kuvendi, i cili e ka miratuar programin vjetor dhe planin financiar të RTVM-së”, deklaroi zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski.

foom-logo-disklejmerKy tekst është përgatitur në kuadër të projektit “Observatori i reformave mediatike”, të cilin e realizojnë Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis”, “Agora” – Qendra për promovimin e vlerave qytetare dhe Platforma për gazetari hulumtuese dhe analiza (PINA), me mbështetjen financiare të Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Përmbajtja e tekstit është përgjegjësi vetëm e autorëve dhe në asnjë mënyrë nuk i pasqyron pikëpamjet e Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP