Historia e vërtetë e Rezistencës Franceze

Një libër i Robert Gildeas, pretendon se rezistenca më efektive gjatë Luftës së Dytë Botërore, u krye në mënyrë disproporcionale nga emigrantët, studentët, hebrenjtë polakë dhe komunistët spanjollë. Sipas tij pjesa dërrmuese e francezëve ishin pasivë, ndërsa miti i Rezistencën franceze i detyrohet më tepër gjeneralit Sharl De Gol.

Nga James A.Warren

“Daily Beast”

Pasi qenë dërrmuar ushtarakisht dhe psikologjikisht nga Blitzkrieg-u i fuqishëm gjerman, përmes një fushate që zgjati vetëm 6 javë, ose deri në fund të qershorit 1940, populli francez po vuante nga një gjendje e rëndë e çrregullimit post-traumatik të stresit kolektiv. “Poshtërimi nga humbja, u vuajt nga i gjithë kombit francez, nga udhëheqësit deri tek njerëzit e zakonshëm”- shkruan Robert Gildea, në studimin e tij të thellë dhe të sofistikuar mbi Rezistencën Franceze, “Luftëtarë dhe Hije”…

Burimi në shqip: Bota.al.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP