Qytetarët ndanë ide për zgjidhje të problemit me ndotjen e ajrit

Të furnizohen autobusë elektrikë dhe të riorganizohet transporti publik, të vendoset tarifë për luks gjatë regjistrimit të automjetit të dytë, të ndalohet përdorimi i qymyrit për ngrohje të amvisërive, të përforcohen kontrollet e fabrikave për përpunim të plastikës dhe punëtoritë që djegin vajra të mbeturinave. Urgjentisht të fillohet me gazifikim të qytetit, të ndalohet ndezja e zjarreve në të hapur, ndërsa nëpër rrugë të vendosen drita që absorbojnë CO2.

Këto janë një pjesë e vendimeve që i propozuan qytetarët në takimin e sotëm me kryetarin i Qytetit të Shkupit Petre Shilegov, për zvogëlim të problemit me ndotjen e ajrit në Shkup, transmeton MIA. 

Nga Qyteti i Shkupit informojnë se qytetarët të cilët në numër të madh erdhën në këtë takim dhe i ofruan idetë e tyre të qëndrueshme, informatat dhe përvojat për tejkalim të problemit me ndotjen e ajrit propozimet e tyre deri te Qyteti i Shkupit do t’i dorëzojnë edhe me shkrim.

“U falënderohem të gjithë qytetarëve të cilët sot në numër të madh erdhën që t’i ndajnë idetë e tyre, sepse të gjithë jemi pjesë e këtij problemi dhe të gjithë duhet të jemi pjesë e zgjidhjes. Qëllimi i këtij takimi është që të përpiqemi ta kanalizojmë shqetësimin e përgjithshëm tek të gjithë ne për problemin me ndotjen e ajrit dhe mbrojtjen e mjedisit jetësor. Do t’i shqyrtojmë të gjithë idetë që sot do t’i dëgjojmë dhe do t’i konfirmojmë mundësitë që ato të zbatohen në vepër. Unë, si kryetar i Qytetit të Shkupit tanimë iniciova inspektime të përforcuara në deponinë ‘Drislla’, kërkova që të përpilohet koncept i ri për transportin urban publik që do ta përfshinte edhe rrjetin e vazhdueshëm hekurudhor, ndërsa në buxhetin e qytetit është planifikuar edhe subvencionim prej 100 milionë denarësh për NPQ gjatë furnizimit të autobusëve elektrikë harmonikë”, deklaroi Shilegov.

Ai shtoi se për vitin e ardhshëm qytetarët do të marrin 10 milionë denarë subvencion gjatë furnizimit të inverterëve për ngrohje dhe trajnim për oxhakfshirës.

“Këto janë vetëm një pjesë e masave që i propozojmë, punojmë në shumë masa të tjera afatshkurta dhe afatgjata për luftë kundër ndotjes. Në Buxhetin e Qytetit të Shkupit për vitin 2018 do të ndahen 141 milionë denarë për mbrojtje të mjedisit jetësor, që është tre herë më shumë nga viti i kaluar”, tha kryetari i Shkupit Petre Shilegov në takimin me qytetarët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL