Dy gazetarë të “National Geographic” janë therrur në Gabon

National geographic

Dy gazetarë danezë të “National Geographic” janë therru në Libervill, kryeqytet i Gabonit.

Njëri nga gazetarët e plagosur është në gjendje kritike shëndetësore.

Siaps dëshmitarëve okular të incidentit, burri i cili i ka sulmuar ka thirrur “Allahu akbar”, ndërsa policisë i ka thënë se ka qenë i motivuar nga sulmet e SHBA-së kundër myslimanëve dhe njohjes së Jerusalemit nga ana e tyre si kryeqytet i Izraelit.

Sulmuesi, i cili është identifikuar si një nigerian 53-vjeçar, i cili jeton në Gabon, është arrestuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP