Austri, ekstremistët hyjnë në qeveri

Askush nuk duhet të frikësohet nga koalicioni i ri. Me këto fjalë u përpoq të qetësonte austriakët politikani i së djathtës ekstreme Herbert Kickl, i cili do të jetë ministri i ri i Brendshëm.

Pjesëtari i Partisë së Lirisë tha se kishte një parandjenjë të mirë për koalicionin e ri me konservatorët e Partisë Popullore.

Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen aprovoi koalicionin të shtunën, pas dy muaj bisedimesh jo bindëse.

Kreu i Partisë Popullore, Sebastian Kurz, në moshën 31-vjeçare do të bëhet Kancelari i ri i Austrisë dhe udhëheqësi më i ri në botë, ndërsa Austria do të jetë i vetmi shtet në Europën Perëndimore, që do të qeveriset edhe nga ekstremi i djathtë.

Teksa prezantoi qeverinë e re dhe një dokument prej 180 faqesh, që parashtronte axhendën e tij, Kurz theksoi se dy partitë kishin rënë dakord për një politikë të qartë proeuropiane, shkruan TCh.

Përpos Ministrisë së Brendshme, Partia e Lirisë kundër emigrantëve ka siguruar disa poste të tjera kyçe në kabinetin e ri. Lideri i partisë, Heinz-Christian Strache do të bëhet zv.kancelar, ndërsa kolegët e tij do të drejtojnë Ministrinë e Mbrojtjes, atë të Shëndetësisë dhe të Sigurisë Sociale.

Partia e Kurz fitoi 32 për qind të votave në zgjedhjet e muajit tetor, duke siguruar 62 prej 183 vendeve në Këshillin Kombtar. Partia e Lirisë u pozicionua e treta, me 25 për qind të votave. Hera e fundit kur e djathta ekstreme hyri në koalicion qeverisës në vitin 2000, shtete të tjera të BE-së u kundërpërgjigjën duke ngrirë marrëdhëniet diplomatike dypalëshe.

Kjo ka shumë pak gjasa të ndodhë sërish, për shkak të fuqizimit të grupeve populiste të së djathtës që promovojnë axhendat e tyre euroskeptike në pjesën më të madhe të BE-së. Por, ndryshe nga Partia e Lirisë, këto parti nuk ia kanë dalë të kthejnë suksesin elektoral në pushtet real.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP