Zyrtarët e Kosovës dhe BE-së, bashkërisht kundër terrorizmit

Terrorizmi dhe ekstemizmi i dhunshëm paraqesin sfidë të përbashkët për Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor dhe zgjidhja e saj mund të bëhet vetëm me bashkëpunim të afërt, thuhet në një deklaratë të lëshuar pas takimit në Prishtinë të një delegacioni të BE-së me zyrtarët kosovarë, transmeton REL. 

Sipas deklaratës, bisedimet të enjten dhe të premten kanë qenë produktive në vlerësimin e sfidave dhe identifikimin e qasjeve në luftimin e këtyre problemeve.

Në këtë kontekst, të dyja palët kanë përshëndetur vendimin e 13 dhjetorit, 2017, me të cilin Kosova është bërë partner i plotë i Europolit, me qëllim forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit strategjik me BE-në.

Delegacioni i BE-së u kryesua nga zëvendëssekretari i përgjithshëm, Pedro Serrano, i Shërbimit Evropian për Punë të Jashtme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP