Izraeli e mbylli vendkalimin kufitar drejt Gazës pas sulmeve raketore

Izraeli sot e mbylli vendkalimin kufitar me Rripin e Gazës, si përgjigje në sulmet e përditshme raketore pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp javën e kaluar ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Në sulmet ajrore izraelite janë qëlluar tre pozicione të Hamasit – grupi militant i cili e kontrollon Rripin e Gazës.

Cak i sulmeve kanë qenë kampet për trajnim dhe depot e armëve. Dy raketa janë gjuajtur nga Gaza janë vërejtur nga sistemi antiraketor izraelit Kuopla, ndërsa i tretë ka rënë në një rajon të banuar. Nuk ka informacione për viktima.

Vendimi i javës së kaluar i presidentit amerikan ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, shkaktoi valë të re të dhunës mes palestinezëve dhe izraelitëve si dhe seri protestash në shumë vende myslimane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP