Do të shfuqizohet tarifa e lirë e rrymës? Ja çfarë thonë nga Ministria e Ekonomisë

Sa i përket informatave që me projektligjin për energjinë do të shfuqizohet tarifa e lirë për qytetarët, Ministria e Ekonomisë informon publikun se zgjidhja e re ligjore nuk do të shfuqizojë tarifën e lirë, por përkundrazi, ajo garantohet si kusht minimal në procesin e liberalizimit të tregut të energjisë elektrike, njofton Portalb.mk.

“Liberalizimi i tregut do të sjellë një konkurrencë më të madhe dhe cilësi të shërbimeve, dhe qytetarët do të jenë në gjendje të zgjedhin vetë furnizuesin e energjisë elektrike. Praktika evropiane ka treguar se kur ka konkurrencë në treg, furnizuesit  ofrojnë përfitime shtesë për qytetarët.

Projektligji i ri për energjinë ofron zgjidhje evropiane në interes të qytetarëve, me qëllim  të distribuimit dhe furnizimit të sigurtë dhe cilësor të energjisë elektrike. Me të, legjislacioni i brendshëm është plotësisht i harmonizuar me legjislacionin e BE-së në sektorin e energjisë – Paketa e tretë e masave të energjisë, në përputhje me detyrimet dhe rregullat e ndërmarra sipas marrëveshjes me Komunitetin e Energjisë.

Përfundimisht, për mbrojtjen e qytetarëve me projektligjin e ri për Energji, do të formohet i ashtuquajturi furnizues universal, i cili do të duhet të ofrojë shërbim cilësor për përdoruesit,  me çmime më të ulta.” kumton Ministria e Ekonomisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP