Greqia e dënoi pozitën e kryetarit të Këshillit Evropian për emigrantët

Autoritetet greke kumtuan se përjashtimi i kuotave për emigrantë prej kryetarit të Këshillit Evropian Donald Tusk është “jo në kohë” dhe nuk ka mundësi që të pranohet në samitin e BE-së kësaj jave.

“Donald Tusk dha një deklaratë jo në kohë dhe të panevojshme për çështjen e refugjatëve dhe nuk vlerësoj se propozimi i tij ka mundësi të pranohet”, tha kryeministri grek Aleksis Cipras.

“Nuk do të pranojmë asnjë fjali prej deklaratës finale (të samitit të BE-së kësaj jave), e cila ka të bëjë me sistemimin e barabartë “të emigrantëve të cilët arrijnë në Evropë”, shtoi Cipras.

Në letrën dërguar 28-të vendeve anëtare të BE-së, Tusk thotë se debati rreth kuotave të obligueshme për risistemimin e emigrantëve “është dëshmuar shumë konfliktuoze”. Sipas tij, çështja për kuotat e obligueshme është dëshmuar si “joefektive”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP