Jeni mbledhur të gjithë kundër Shqiprimit-O Zot fali se nuk dinë

Hamdi Nuhiju

Hamdi Nuhiju

Kampanja për zgjedhjet lokale në Luginë të Preshevës është duke dalluar prej vitit të kaluar duke e pasur parasysh atë se të gjithë kundërshtarët e dikurshëm janë bërë bashkë. PVD-PDSH si dhe partizat tjera më të vogla janë bërë bashkë kundër APN-së së Shqiprim Arifit. Me çdo çmim duan që me 24 dhjetor Shqiprim Arifi t`i humb zgjedhjet në Komunën e Preshevës, ndërsa avazi i vjetër i mosndryshimit asnjëherë të mos ndërroje.

Dalja në skenën politike APN-ja e Shqiprim Arifit ka bërë një gjë tepër të dobishme, i ka bërë bashkë të gjitha partizat dhe partitë faktor në këtë pellg të sherrit që sherrin di t`ia sheh edhe Stambolli.

U pa edhe sundimi i Ragmi Mustafës, Riza Halimit dhe së fundmi edhe i Ardita Sinanit, vajzës elegante e cila në periudhën sa ishte në pushtetin e Komunës së Preshevës nga faqja zyrtare e kësaj komune në rrjetin social-Facebook shante dhe ofendonte APN-në e Shqipërim Arifit dhe nxirrte foto denigruese.

Nacionalistët, ish ujqit e vjetër të Serbisë i futën në kurth edhe disa naiv nga radhët e praktikantëve musliman, interesxhinj deri në pikën e fundit, të cilëve ja dimë edhe biografinë e tyre të bardh e të zezë nga periudha e studimeve. Për interesin e nacionalistëve, këto praktikant musliman shumëllojshmërinë e ngjyrave në Preshevë duan që ta shohin vetëm zi dhe ta detyrojnë APN-në e Shqiprim Arifit ta përmend vetëm ngjyrën e bardhë. Ky lloj aksioni-reaksioni në këtë kampanjë do të dëmtoje dukshëm interesat e shqiptarëve të cilët mund që të ushqehen vazhdimisht me nacionalizëm duke mos iu afruar asnjë perspektivë reale për mbijetesë.

Ardhja në kreun e komunës së APN-së së Shqiprim Arifit dëshmoi për një transparencë dhe punë progresive e orientuar kah investimet kapitale si dhe përmirësimi i urbanizmit si dhe klimës nacionale në Luginë.
Shqiprim Arifi u bë promotor i pajtimit kombëtar dhe ndërmjetësimit midis liderëve shqiptar në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni duke krijuar një urë lidhëse komunikimi me autoritetet e Beogradit. Po ashtu interesi i kahmotshëm i shqiptarëve të Maqedonisë dhe Luginës së Preshevës është hapja e kufirit në Miratoc, ndërsa këtij procesi po i prin APN-ja e Shqiprim Arifit.

Të mblidhesh bashkë me nacionalistët e kalbur që qendrën e kanë në Beograd e të hedhësh vrerë e shpifje kundër Shqiprim Arifit në mediet e ndryshme si dhe në rrjetet sociale, d.m.th. të stoposh të gjitha ato nisma progresive investuese në Luginën e Preshevës, të pengosh hapjen e kufirit në Miratoc ku shqiptarët e Karadakut do të kanë mundësi zhvillimi ekonomik dhe politik.

O Zot fali se nuk dinë se çka janë duke bërë, këto kundërshtar politik, zhurmaxhinj të cilët kanë ikur nga Lugina e Preshevës dhe prej larg po e sulmojnë Shqiprim Arifin, ndërsa i njëjti po pengon zbrazjen e Luginës së Preshevës prej shqiptarëve.

Fali se janë duke mëkatuar kur janë rreshtuar kah pijanecët dhe njerëzit lojal të Serbisë e janë duke e sulmuar Shqiprim Arifin me arsyen e vetme se i njëjti është besimtar musliman.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP