Pse intelektualët heshtin e s’kritikojnë me emër e mbiemër politikanët shqiptarë?

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

Sinqerisht ju pyesim miq të dashur, kush e cilët janë fajtorë kryesorë për këto pakënaqësi të mëdha të popullatës sonë cilët janë ata që na e kanë humbur buzëqeshjen, gëzimet e dashuritë, dita ditës na pikëllojnë më shumë e më shumë, na kanë humbur respektin e lumturinë familjare, ndërnjerëzore shoqërore. Se populli jonë i përvuajtur do vinte deri në këtë situatë kurrë se kishim menduar!?

Ç’të bëjmë ashtu jemi, popull që mendojmë mirë e jetojmë keq den baba den; popull që çdoherë e përherë ju kemi zënë besë politikanëve e ata çdo herë na kanë gënjyer e mashtruar. Kjo situatë psikike traumatike politike na ka detyruar që mos t’i zëmë besë askujt bile dhe vehtes sonë. Na kanë shtangur e mpakur shpirtrisht, psikikisht, moralisht kombëtarisht, ne se duam vetëveten, e ku gjuhën, kombin  shtetet shqiptare.

A vëreni se, shëmtirat, traumat, streset, vrasjet, tradhtitë e çregullimet tona psikike, politike, sociale, familjare, kombëtare e popullore përherë kanë ardhur nga intelektualët e patriotët e rrejshëm të cilët në emër të “patriotizmit” shfrytëzonin në mënyë të pamëshirshme popullatën e varfër e të raskapitur. Pa na tregoni të dashur miq,  se gjatë sistemit komunist, cilët ishin ata që bashkëpunonin me partitë  komuniste sllave si në Maqedoni, poashtu dhe në Shqipëri e Kosovë, a ishin intelektualët e shitur?, po, a jetonin mirë e këndshëm?, po, a kundërshtonin sistemin?, jo. Po tani gjatë demokracisë cili prej intelektualëve është duke kritikuar ashpër me emër e mbiemër politikanët demokratë?, askush, përveç Kimete Berishës së vetmuar, kundër të gjithëve. S

hikoni si rrinë heshtur  zëri s’u ndëgjohet, e pse?, dihet, për shkak interesave të tyre personale, vullnetarisht bëhen bashkëpunëtorë të udheheqësve shtetëror. Ku janë m.r-të e d.r.-të, ku janë gjuhëtarët e letrarët?, ndoshta heshtin për shkak benificioneve të majme. Po tamam, ata janë shkencëtarë, të medhenj e s’merren me Ali Ahmetat, Hashimat, Kadriat, Ramushat, Ramat, Ilirat. Me punimet e tyre shkencore kopypaste kanë çuditur botën perëndimore. Më tregoni miq të dashur, cili prej intelektualëve shqiptarë s’ka qenë komunistë i Titos?, shumë pak, sot, cili prej intelektualëve shqiptarë s’është i ndonjë partie politike?, shumë pak.

Prandaj jemi në këtë gjendje të mjerueshme për shkak heshtjes së intelektualëve. Historia politike s’mba mend që opozita ta mposhtë pozitën, po çdoherë intelektualët e mirëfiltë  e të guximshëm me zërat e shkrimet e tyre argumentuese e bindëse kanë mposhtur perandori e jo qeveri të dobëta shqiptare të Ramave, Kadriave e Aliave.
Miq të nderuar, dhe një pyetje serioze në mundet?, cili prej intelektualëve të sotëm ua mbysh mendjen për të bërë diçka për ne e popullatën tonë?, për fat të keq askush. Vetëm nëse Zoti do e na shpëton, për ndryshe shkuam për  kot.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP