Abaz: Për Jerusalemin janë kaluar linjat e kuqe

Presidenti palestinez Mahmud Abaz konsideron se njohja e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit nga ana e administratës së presidentit amerikan Donald Tramp është krimi më i madh dhe shkelja më flagrante e të drejtës ndërkombëtare.

Ai theksoi se pas vendimit të tillë palestinezët “nga tani e më tej” nuk do të pranojnë çfarëdo lloj roli nga SHBA-ja në procesin paqësor me Izraelin.

“Jerusalemi është dhe çdoherë do të jetë kryeqytet i Palestinës”, porositi Abaz në takimin e jashtëzakonshëm të liderëve të vendeve myslimane që po mbahet në Stamboll.

Ai vërejti se SHBA-ja heq dorë nga Jerusalemi sikur të bëhet fjalë për ndonjë qytet amerikan.

“Kjo i kalon të gjithë linjat e kuqe”, theksoi Abaz, duke shtuar se është a papranueshme që SHBA-ja të ketë rol në procesin paqësor të Lindjes së Afërt, për shkak se nuk është objektiv ndaj Izraelit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP