Rusia dhe Turqia: njohja e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit shkakton trazira në Lindjen e Afërt

Rusia dhe Turqia konsiderojnë se  vendimi i SHBA-së që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit e destabilizon Lindjen e Afërt, deklaroi presidenti rus Vladimir Putin pas takimit të sotëm në Ankara me shefin e shtetit turk Rexhep Taip Erdogan.

Putin paralajmëroi se vendimi i administratës amerikane nuk do të ndihmojë për zgjidhjen e situatës në Lindjen e Afërt, por pikërisht e kundërta do ta destabilizojë edhe pa këtë, situatën e ndërlikuar në rajon.

Presidentët rus dhe turk sot në Ankara, mes tjerash biseduan edhe për mënyrën e zgjidhjes së konfliktit në Siri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP